Z niezbędnika pielęgniarki – Inadine

Z niezbędnika pielęgniarki – Inadine

Inadine jest opatrunkiem kontaktowym z dzianiny wiskozowej o niskiej przywieralności. Dzianina  nasączona jest 10% rozpuszczalnym żelem jodoforowym (PovidoneIodine). Opatrunek ten przeznaczony jest do stosowania bezpośrednio na ranę. Jodyna powidonowa jest silnym środkiem antyseptycznym o bardzo szerokim spektrum działania, która swoim działaniem obejmuje bakterie gram+, gram-, zarodniki bakteryjne, bakterie beztlenowe, drożdżaki, grzyby oraz pierwotniaki. W przeciwieństwie do chlorheksydyny i antybiotyków stosowanych miejscowo nie daje oporności.

Inadine znajduje zastosowanie przy powierzchownych oparzeniach, owrzodzeniach podudzi, skaleczeniach, odleżynach, ranach pooperacyjnych i innych ranach zainfekowanych. Opatrunek ten można przycinać, nie strzępi się i nie pozostawia wolnych włókien w ranie.Cechą charakterystyczną opatrunku jest łatwość jego aplikacji na ranę. Inadine stosuje się bezpośrednio na ranę. Dużym atutem opatrunku jest fakt, że nie przywiera on do rany, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzeń świeżo wygojonych tkanek  w trakcie zmiany opatrunku. Dodatkowo zmiana opatrunku jest bezbolesna, co podnosi komfort pacjenta. W razie potrzeby można opatrunek zabezpieczyć dodatkową warstwą absorpcyjną. Sukcesywne wchłanianie się preparatu farmakologicznie czynnego powoduje stopniowe odbarwianie się opatrunku. Odbarwienie opatrunku, zmiana barwy z pomarańczowej na białą – świadczy o utracie właściwości antyseptycznych co jest wskazówką do jego zmiany.

Inadine bardzo dobrze działa na rany zakażone. Poprzez silne działanie antyseptyczne przyspiesza proces oczyszczania i gojenia się ran. Produkt występuje na rynku w różnych rozmiarach. Ułatwia to dobranie odpowiedniej wielkości opatrunku do wielkości rany. Zaletą produktu jest także stosunkowo niska cena. Warto pamiętać, że Inadine można stosować jako opatrunek główny, bądź też łączyć go z  opatrunkami wtórnymi.

Opierając się na moich  doświadczeniach  polecam stosowanie opatrunku Inadine do ran zakażonych w każdym przypadku, w którym nie ma przeciwwskazań do stosowania u pacjenta preparatów jodowych. Opatrunek ten działa bardzo szybko i skutecznie.

Film instruktażowy: