Z niezbędnika pielęgniarki – Granuflex

Z niezbędnika pielęgniarki – Granuflex

Granuflex to opatrunek, który wspiera gojenie ran. Jest on szczególnie polecany do ran z małą ilością wysięku. Najlepsze efekty przynosi w leczeniu oparzeń, owrzodzeń oraz odleżyn. Produkt składa się z folii poliuretanowej z warstwą hydrokoloidu. W kontakcie z wydzieliną opatrunki Granuflex tworzą żel co zapewnia wilgotne środowisko, sprzyjające gojeniu się ran.  Zewnętrzna strona opatrunku stanowi barierę wodoodporną. Za ochronę termiczną i mechaniczną odpowiada piankowa warstwa opatrunku. Natomiast warstwa hydrokoloidowa absorbując wydzielinę z rany zamienia się w miekki, wilgotny żel. Żel ten  wiąże obumarłe tkanki. Istotnym elementem działania opatrunku hydroloidowego jest utrzymywanie wilgotnego środowiska rany. Dzięki temu zakończenia nerwowe mają zapewnione wilgtne środowisko, co istotnie wpływa na obniżenie dolegliwości bólowych. Granuflex może pozostawać na ranie do 7 dni, jednak wymaga on zmiany w momencie zaobserwowania przecieku bądź klinicznych oznak infekcji.

Opatrunek Granuflex wspiera proces ziarninowania I oczyszczania autolitycznego, któremu sprzyja wilgotne środowisko.  Wytwarza  mikroklimat przepuszczający powietrze, ale stanowiący barierę dla bakterii. Istotną zaletą Granuflexu jest pochłanianie wysięku oraz nieczystości. W trakcie procesów oczyszczania opatrunek stymuluje pracę keratynocytów, czyli komórek naskórka przyspieszjących procesy gojenia. Wilgotne środowisko rany wywiera wpływ na regulowanie temperatury rany oraz jej pH, co prowadzi do wzrostu aktywności endogennych układów enzymatycznych i pobudzenia migracji granulocytów wielojądrzastych. W efekcie pobudzona zostaje neoangiogeneza. Następuje również redukcja ryzyka infekcji. Zastosowanie opatrunku hydrokoloidowego na ranę przyspiesza oddzielanie się martwych tkanek, ich uwodnienie i rozmiękczenie, a to z kolei przyspiesza proces fagocytozy i demarkacji enzymatycznej. Utrzymywanie wilgotnego środowiska w obrębie rany sprzyja mikro-cyrkulacji w jej obrębie, co stanowi istotny czynnik przyspieszający regenerację i gojenie.

Do istotnych zalet opatrunku Granuflex należy odporność na zabrudzenia i zakażenia oraz łatwość zmiany opatrunku. Opatrunek nie przykleja się do rany i podczas jego zmiany nie dochodzi do uszkadzania wygojonych tkanek.

Liczne badania dowodzą, że zastosowanie opatrunków hydrokoloidowych wpływa na:

 -skrócenie całkowitego czasu leczenia ran o zróżnicowanej etiologii,

-poprawę komfortu pacjenta poprzez obniżenie lub eliminację dolegliwości bólowych,

-bezbolesną zmianę opatrunków,

-lepsze funkcjonalne i kosmetyczne leczenie ran,

-zmniejszenie całkowitego kosztu leczenia rany,

-zmniejszenie procentu powikłań zakaźnych,

-skrócenie czasu hospitalizacji,

-zmniejszenie nakładu pracy personelu w trakcie czynności związanych z pielęgnacją rany.

Opatrunek Granuflex, jako opatrunek hydrokoloidowy, stanowi produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran. Spełnia on również wymogi związane ze strategią TIME zalecaną w leczeniu ran.  Należy pamiętać, że w przypadku ran z infekcją może on stanowić jedynie opatrunek wtórny.

Opatrunki Granuflex stosuję w przypadku dość płytkich niezainfekowanych odleżyn i owrzodzeń. Przydatne są również do zaopatrzenia otarć na pośladkach u pacjentów leżących- stanowią wtedy swoistą profilaktykę odleżyn. Szczególnie pomocne i skuteczne są w leczeniu ran suchych.