Z niezbędnika pielęgniarki – Bactigras

Z niezbędnika pielęgniarki – Bactigras

Bactigras jest jałowym opatrunkiem o specjalnym splocie gazy, nasyconym białą, miękką parafiną i 0,5% roztworem octanu chlorheksydyny, która stanowi antyseptyczną barierę, o szerokim spektrum działania. Opatrunek ten spełnia rolę bariery pomiędzy raną, a opatrunkiem wtórnym, a jednocześnie umożliwia on przepływ wydzieliny do chłonnego opatrunku wtórnego. Jest to antyseptyczny opatrunek parafinowy z gazy, zawierający chlorheksydynę, która stanowi antyseptyczną barierę, o szerokim spektrum działania.

Głównym celem stosowania Bactigrasu jest zmniejszenia ryzyka zakażenia ran zagrożonych infekcją, przy niewielkich ranach oparzeniowych (max. 10% powierzchni skóry), ranach szarpanych, otarciach, miejscach pobrania przeszczepu i miejscach dawczych, a także uszkodzeniach popromiennych, czy owrzodzeniach podudzi. W przypadku takich ran wyjątkowo dobrze działa właśnie opatrunek Bactigras. Opatrunek ten stanowi wyjątkowo dobrą bariera między raną, a wtórnym opatrunkiem, stopniowo uwalniając octan chlorheksydyny – substancję działająca antyseptycznie, antybakteryjnie, chroniąc ranę przed rozwojem bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, umożliwiając jednak odpływ płynów z rany do zmienianego co jakiś czas wtórnego, chłonnego opatrunku. Parafina, którą nasączone są opatrunki Bactigras, utrzymuje odpowiedni stopień nawilżenia skóry, co usprawnia proces gojenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż gojenie w środowisku wilgotnym zachodzi sprawniej. Łatwiej zachodzą wtedy procesy oddzielania się uszkodzonych tkanek i oczyszczanie rany. Jednocześnie komórki naskórka są pobudzane do szybszej odbudowy tkanek, szybciej również postępuje ziarninowanie. Utrzymywanie wilgotnego środowiska rany jest zgodne ze strategią leczenia ran wg koncepcji TIME. Dodatkowo parafina działa przeciwbólowo na ranę pokrytą opatrunkiem Bactigras. Ta cecha opatrunku jest szczególnie istotna, gdyż poprawia komfort pacjenta niwelując dolegliwości bólowe.

Opatrunek Bactigras pozwala ograniczyć bezpośrednie dotykanie i naruszanie rany. Opatrunek ten nie przywiera do rany, zapobiega także jej wysuszaniu I maceracji. Opatrunek ten pomaga w leczeniu trudno gojących się ran. Bactigras występuje w kilku rozmiarach, można więc łatwo dobrać opatrunek do wielkości rany. Opatrunki ten przeznaczony jest do użytku zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych placówkach i szpitalach.

Bactigras jest wyjątkowo łatwy do stosowania oraz bardzo uniwersalny. Zmiana opatrunku jest bezbolesna. Struktura opatrunku eliminuje uszkodzenia świeżo wygojonych tkanek. Do jego niewątpliwych zalet należy także cena. Pamiętać należy o wyjątkowo silnych właściwościach antyseptycznych zastosowanej w nim Chlorheksydyny.

W swojej praktyce sięgam po Bactigras zawsze wtedy, kiedy mam do czynienia z otarciami, drobnymi odparzeniami, podrażnieniami. Opatrunek ten szczególnie dobrze sprawdza się w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia ze zerwaniem naskórka- nawet przy dużych powirzchniach. Nawet jeśli rana silnie krwawi, to po wyeliminowaniu krwawienia Bactigras nie przywiera do rany I nie powoduje jej wtórnych uzkodzeń. Z moich obserwacji wynika, że opatrunek ten znacznie przyspiesza czas gojenia ran.

Poniżej kilka zdjęć ran, w których leczeniu sprawdził się Bactigras.