Z niezbędnika pielęgniarki- Argosulfan

Z niezbędnika pielęgniarki- Argosulfan

Preparat Argosulfan ma postać białego kremu, którego aktywną substancją jest sól srebrowa sulfatiazolu. Preparat wykazuje bardzo dobre działanie przeciwbakteryjne, co wynika z połączenia w jego składzie sulfonamidu oraz srebra.Substancja czynną preparatu jest sulfatiazol srebrowy, który zapobiega  zakażeniom rany, przyspiesza gojenie i tworzy na uszkodzonej skórze ochronną warstwę, dzięki czemu pomaga utrzymać właściwy poziom wilgotności. Działa na wiele bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych, a także na wirusy ospy wietrznej, opryszczki pospolitej i półpaśca.Podstawową cechą sulfatiazolu srebrowego jest jego duża stabilność i mała rozpuszczalność, co wpływa na utrzymanie się leku w ranie i obniżenie jego wchłaniania do krwi. Z większym wchłanianiemmamy do czynieniawtedy, gdy krem jest nakładany na rany o dużych powierzchniach.Argosulfanznajduje zastosowanie w leczeniu wszystkich stopni oparzeń, w tym oparzeń popromiennych, odleżyn oraz owrzodzeń podudzi.

Argosulfan może być bezpiecznie stosowany u osób dorosłych oraz u dzieci po drugim miesiącu życia. W przypadku leczenia oparzeń krem nakładamy na oczyszczoną ranę oparzeniową warstwą grubości 2-3 mm. Warstwa wtórna opatrunku nie jest w tym przypadku konieczna. Rana powinna być pokryta kremem przez cały czas leczenia do czasu wygojenia lub przeszczepienia skóry. W przypadku leczenia odleżyn i przewlekłych owrzodzeń podudzi  cienką warstwę kremu nakładamy 2-3 razy na dobę. W przypadku pojawienia się wysięku przed ponownym nałożeniem kremu należy przemyć ranę.

Preparat nie może być stosowany u osób uczulonych na jego składniki, uczulonych na sulfonamidy, noworodków, wcześniaków, niemowląt do 2-go miesiąca życia, u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

W swojej praktyce po Argosulfan sięgam wyjątkowo często. Stosuję go w późniejszej fazie leczenia oparzeń, co znacznie przyspiesza proces gojenia. Wykorzystuję go również okresowo w leczeniu owrzodzeń i odleżyn. Argosulfan sprawdza się również w leczeniu sączących się, trudno gojących się ranach powierzchownych.

Zdjęcia ran, w których leczeniu wykorzystywałam Argosulfan: