Przypadek pacjentki z rozległymi odparzeniami

Przypadek pacjentki z rozległymi odparzeniami

Odparzenia skóry to stan, w którym skóra ulega uszkodzeniu lub podrażnieniu z powodu długotrwałego kontaktu z mokrą skórą, wilgocią, drażniącymi substancjami lub tarcia, a także przegrzania lub nadmiernej potliwości. Najczęściej występują w obszarach ciała, które są narażone na ocieranie lub ucisk, takie jak fałdy skórne, pachwiny, pachy, okolice krocza, okolice pachwin, pod piersiami, między palcami u stóp itp. Są to zmiany o charakterze zapalnym

Objawy odparzeń skóry mogą obejmować:

  1. Zaczerwienienie: Skóra w dotkniętym obszarze jest zaczerwieniona.
  2. Obrzęk: Może wystąpić obrzęk wokół uszkodzonej skóry.
  3. Ból lub dyskomfort: Odparzenia skóry mogą powodować ból, pieczenie lub swędzenie.
  4. Łuszczenie się skóry: Skóra może się łuszczyć, być sucha, a niekiedy występuje sączenie płynu surowiczego.
  5. Wysypka: W niektórych przypadkach mogą wystąpić małe grudki lub pęcherzyki.

W przypadku rozległych odparzeń utrzymujących się od dłuższego czasu można podejrzewać nadkażenie bakteryjne, grzybicze, lub mieszane.

Ważne jest, aby zapobiegać odparzeniom poprzez utrzymanie skóry czystej i suchej, unikanie tarcia i nadmiernego wilgotnienia, regularne zmienianie odzieży czy pieluch, stosowanie odpowiednich kremów ochronnych lub barierowych oraz odpowiednia higiena osobista. U osób otyłych istotne jest zabezpieczanie fałdów skórnych tak, aby skóra się nie ocierała.

W leczeniu odparzeń istotna jest ocena stanu klinicznego i właściwy dobór preparatów. Musimy zdecydować, czy odparzooną okolicę należy osuszać- w przypadku obecności płynu surowiczego ( wtedy sprawdzą się preparaty na bazie cynku), czy natłuścić- w przypadku suchych, łuszczących się zmian.

Poniżej zaprezentowano przypadek pacjentki z otyłością i cukrzycą z odparzeniami w wielu miejscach ciała. Zmiany nadkażone grzybiczo. Wprowadzono prawidłową higienę, mycie letnią wodą z szarym mydłem i dokładne osuszanie. Po wyleczeniu infekcji grzybiczej stwierdzono sączenie się płynu surowiczego, skórę osuszano produktem Moli Care Skin z cynkiem firmy Hartmann. Po przywróceniu kontroli wysięku odparzenia pielęgnowano przy pomocy Alantan maść. W każdym przypadku oddzielano fałdy skórne z zastosowaniem kompresów z gazy. Leczenie zmian trwało 18 dni.