Odparzenia skóry to stan, w którym skóra ulega uszkodzeniu lub podrażnieniu z powodu długotrwałego kontaktu z mokrą skórą, wilgocią, drażniącymi substancjami lub tarcia, a także przegrzania lub nadmiernej potliwości. Najczęściej występują w obszarach ciała, które są narażone na ocieranie lub ucisk, takie jak fałdy skórne, pachwiny, pachy, okolice krocza, okolice pachwin, pod piersiami, między palcami u stóp itp. Są to zmiany o charakterze zapalnym
Objawy odparzeń skóry mogą obejmować:
W przypadku rozległych odparzeń utrzymujących się od dłuższego czasu można podejrzewać nadkażenie bakteryjne, grzybicze, lub mieszane.
Ważne jest, aby zapobiegać odparzeniom poprzez utrzymanie skóry czystej i suchej, unikanie tarcia i nadmiernego wilgotnienia, regularne zmienianie odzieży czy pieluch, stosowanie odpowiednich kremów ochronnych lub barierowych oraz odpowiednia higiena osobista. U osób otyłych istotne jest zabezpieczanie fałdów skórnych tak, aby skóra się nie ocierała.
W leczeniu odparzeń istotna jest ocena stanu klinicznego i właściwy dobór preparatów. Musimy zdecydować, czy odparzooną okolicę należy osuszać- w przypadku obecności płynu surowiczego ( wtedy sprawdzą się preparaty na bazie cynku), czy natłuścić- w przypadku suchych, łuszczących się zmian.
Poniżej zaprezentowano przypadek pacjentki z otyłością i cukrzycą z odparzeniami w wielu miejscach ciała. Zmiany nadkażone grzybiczo. Wprowadzono prawidłową higienę, mycie letnią wodą z szarym mydłem i dokładne osuszanie. Po wyleczeniu infekcji grzybiczej stwierdzono sączenie się płynu surowiczego, skórę osuszano produktem Moli Care Skin z cynkiem firmy Hartmann. Po przywróceniu kontroli wysięku odparzenia pielęgnowano przy pomocy Alantan maść. W każdym przypadku oddzielano fałdy skórne z zastosowaniem kompresów z gazy. Leczenie zmian trwało 18 dni.