Octenilin gel moja ocena działania preparatu

Octenilin gel moja ocena działania preparatu

W niniejszym artykule pragnę przedstawić Państwu moją opinię o preparacie Octenilin gel.

Co o produkcie mówi producent?

Zastosowanie:

 • szybkie i skuteczne oczyszczenie rany
 • usunięcie skrzepów, tkanki nekrotycznej i biofilmu bakteryjnego
 • polecany szczególnie do ran z martwicą suchą i rozpływną
 • zalecany do stosowania w ranach oparzeniowych
 • nawilżenie rany i wytworzenie idealnych warunków dla jej gojenia
 • przyśpieszenie naturalnego procesu gojenia rany

Sposób użycia:

 • nałożyć żel bezpośrednio na powierzchnię rany
 • w zależności od stanu rany wystarczy 3-5 mm warstwa żelu
 • ranę przykryć opatrunkiem
 • chronić brzegi rany przed maceracją (używając kremu ochronnego do skóry lub opatrunku filmowego)
 • zmieniać opatrunek co 1-5 dni, w zależności od stanu rany
 • może być podgrzewany do temperatury 37,50°C

Zalety preparatu:

 • działa szybko i skutecznie
 • chroni ranę przed patogenami – jedyny żel zawierający oktenidynę
 • sposób aplikacji jest łatwy, a stosowanie bezbolesne
 • nadaje się do użycia na rany poparzeniowe
 • może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią
 • idealnie nadaje się do użycia z Octeniseptem®
 • nie zawiera barwników ani alkoholu
 • można go stosować przez 6 tygodni od momentu pierwszego użycia ( po otwarciu opakowania).

            Substancją aktywną wykorzystaną w wyrobie jest dichlorowodorek octenidyny, zwany oktenidyną. Oktenidyna jest substancją antyseptyczną, która w sposób bezpieczny może być stosowana do odkażania błony śluzowej jamy ustnej, ran oraz w obszarze urologii oraz ginekologii. Obecnie jest to substancja wiodąca w leczeniu ran, rekomendowana przez wielu specjalistów oraz towarzystw naukowych. Dzieje się tak, ponieważ Oktenidyna wykazuje skuteczność wobec wielu drobnoustrojów wielolekoopornych, a badania wykazują, że drobnoustroje nie wytwarzają przeciwko tej substancji oporności.

            Dichlorowodorek octenidyny charakteryzuje szerokie spektrum antyseptyczne obejmujące swoim działaniem bakterie, grzyby oraz niektóre wirusy, krótki czas działania, niskie właściwości alergizujące z dobrą tolerancją preparatu przez skórę i błony śluzowe. Jednocześnie preparat ma zdolność likwidowania biofilmu bakteryjnego i posiada przedłużony, 24-godzinny efekt aktywności przeciwdrobnoustrojowej, przy czym substancja aktywna nie jest absorbowana w głąb ciała, a pozostaje na jego powierzchni. Jest to produkt leczniczy, który może być stosowany u wcześniaków, niemowląt oraz dzieci.

            Zaleca się stosowanie Oktenidyny w przypadku każdej rany z ryzykiem infekcji, zagrożonej kontaminacją drobnoustrojami, rany zmacerowanej oraz zawierającej włóknik. Wysoki stopień biozgodności, a także brak niepożądanych efektów wywieranych przez Oktenidynę na tkanki sprawia, że preparaty z tym składnikiem mogą być na rany stosowane profilaktycznie. Działanie takie eliminuje powikłania w postaci kolonizacji ran przez drobnoustroje.

            Octenilin gel zalecany jest do nawilżania i oczyszczania ran. Proces oczyszczania zachodzi z udziałem Octenilinu bezboleśnie i delikatnie. Produkt ten utrzymuje wilgotne środowisko rany oraz wspomaga proces gojenia. Jego atutem jest brak barwy oraz zdolność do absorbcji nieprzyjemnych zapachów w ranach. Kolejną, bardzo istotną zaletą jest całkowite hamowanie wzrostu bakterii zarówno w żelu, jak i w opatrunku. Może być on stosowany w przypadku ran z włóknikiem, jak i ran z wysiękiem.

            Bardzo ważną informacją jest to, że leku Octenisept nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących ze sobą partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień na skórze. Octenisept jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań). Antyseptyków na bazie jodu nie można też używać z opatrunkami zawierającymi srebro. Nie wolno łączyć działania antyseptyków zawierających Oktenidynę i jod – zachodzi reakcja chemiczna uwalniania czystego jodu

            Octenilin gel to preparat, po który w swojej praktyce sięgam bardzo często. Stosuję go w przypadku odleżyn oraz owrzodzeń z martwicą. Jest to preparat szczególnie przeze mnie lubiany, ponieważ bardzo przyspiesza  proces oczyszczania się rany z jednoczesnym jej gojeniem od dna i obrzeży rany. Tak więc rana pod wpływem preparatu ,,kurczy się” po obrzeżach i spłyca.  Octenilin gel w mojej ocenie optymalnie nawilża ranę- nie jest ona ani zbyt mokra, ani zbyt sucha. W wilgotnych warunkach rana oczyszcza się lepiej i szybciej, a jednocześnie na ten proces nakłada się ziarninowanie. Pozytywnie oceniam także zwalczanie biofilmu z użyciem Octenilinu gelu.

            Nakładając Octenilin gel na ranę musimy pamiętać o szczelnym jej wypełnieniu, a także o zabezpieczeniu brzegów rany preparatem ochronnym, gdyż Octenilin gel może spowodować macerację tych tkanek. Ja do zabezpieczania skóry sąsiadującej z raną używam Alantanu. Bardzo lubię tę zapomnianą nieco maść- poświęcę jej kolejny wpis.

            Przed zastosowaniem gelu mam zwyczaj myć okolicę rany wodą z szarym mydłem. Następnie stosuję lawaseptyk- Octenilin płyn, po czym ranę dezynfekuję lekiem Octenisept. Octenilin gel stosuję do momentu uzyskania rany optycznie czystej, pozbawionej całkowicie warstw martwiczych. Octenilin gel nakładam bezpośrednio na ranę, ale w taki sposób, aby nie wystawał on ponad powierzchnię skóry otaczającej ranę. W przypadku ran głębokich producent zaleca wypełniać ranę do 2/3 głębokości rany.  Ilość użytego gelu dostosowujemy do terminu kolejnej zmiany opatrunku. W zależności od tego, kiedy planuje się kolejną zmianę opatrunku, nanosi się odpowiednią ilość żelu-większą ilość gdy zmiana opatrunku planowana jest  za kilka dni (do pięciu dni), mniejszą ilość jeśli planujemy zamianę opatrunku tego samego dnia lub następnego.
Tak zastosowany preparat stanowi opatrunek pierwotny, który wymaga zastosowania opatrunku wtórnego, którym może być jakikolwiek dostępny opatrunek. Opatrunki wykonane z gazy, kompresy lub inne łatwo wchłanialne opatrunki należy nasączyć preparatem po to, aby zapobiec sytuacji, gdy suchy kompres wierzchni wchłania gel z rany osuszając ją. Ja w zależności od miejsca zastosowania jako opatrunek wierzchni stosuję jałowe gaziki lub Allevyn.
Octenilin żel na rany może być używany wielokrotnie, a pozostałości znajdującej się na ranie nie trzeba usuwać. Należy pamiętać, aby otwarte opakowanie Octenilinu zużyć w ciągu 6 tygodni, bo po przekroczeniu tego okresu preparat traci ważność.

            Pacjenci z przewlekłymi ranami bardzo często są wrażliwi na zmiany temperatur. Octenilin żel na rany bezpośrednio przed użyciem można podgrzać do temperatury ciała. Na rynku istnieje kilka produktów o działaniu podobnym do preparatu Octenilin gel. Wypróbowałam wszystkie i muszę stwierdzić, że mi najbardziej odpowiada opisywany przez mnie produkt. Nie jestem w stanie wymienić żadnej wady preparatu. Stosuję go niemal na co dzień i polecam rówież innym. Stosuję go wraz z innymi produktami firmy SCHULKE-Octaniseptem oraz Octenilinem-płynem.